"Havaların qeyri-sabit keçməsi pomidor tağlarına ziyan vurur.Yetişəndə satış qiyməti də ucuz olur"
Xaçmazda açıq tarla şəraitində yetişdirilən pomidor sahələrində iyulun 20-dən sonra kütləvi məhsul yığımına başlanılacaq.
Bu il rayonda 1934 hektar pomidor əkilib.
May ayından sahələrə köçürülən pomidor şitilləri mövsüm boyunca 10-12 dəfə suvarılıb, zərərvericilərə qarşı 4-5 dəfə dərmanlanıb. Bir hektar pomidor sahəsindən orta hesabla 40-50 ton məhsul almaq mümkündür. Xaçmazda əsasən pomidorun “Lajen”, “Sultan”, “Sevimli” növləri becərilir.
Qədimalıqışlaq kəndində pomidor becərən təsərrüfatçı Yusif Məmmədov bildirib ki, sahələrdə məhsul boldur. “Biz hər il pomidor əkirik. Bu il 0,4 hektar sahədə pomidor əkmişik. Bu il məhsuldarlıq yaxşıdır. Amma havaların qeyri-sabit keçməsi pomidor tağlarına ziyan vurur. Yağış yağır, ardınca qızmar günəş olur. Bitkinin yarpaqları yanır, zəifləyir. İndi də tək-tək qızaran pomidorlar var. Amma kütləvi yığım təxminən on gün sonra başlayacaq. İyulun 20-dən sonra bazarlardan dadlı Xaçmaz pomidorunu almaq mümkün olacaq”, - deyə Yusif Məmmədov söyləyib.
“Ötən il pomidorun sahədən topdansatış qiyməti 25-30 qəpik idi. Xaçmaz pomidoru konservləşdirmək üçün də uyğundur. Amma bizim məhsul yetişəndə satış qiyməti ucuz olur. Bu səbəbdən pomidor əkənlərin sayı ildən-ilə azalır”, - deyə Yusif Məmmədov söyləyib.