Azərbaycanda 2 kənd turizm konsepsiyasına uyğun olaraq yenidən qurulacaq
Dövlət Turizm Agentliyi Qusar və Qax rayonlarının iki kəndində turizm infrastrukturunun yaradılmasını nəzərdə tutan layihənin icrasına başlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, bu məqsədlər üçün “TRİUMPH-M” MMC şirkəti seçilib. Şirkətə 194,7 min manat ödəniləcək.
Dövlət Turizm Agentliyi "Turizm potensialı olan kəndlərdə “Turistik kənd” konsepsiyasına uyğun olaraq turizm infrastrukturunun yaradılması istiqamətində layihə smeta sənədlərinin hazırlanması üçün xidmətlərin satın alınması" ilə bağlı açıq tenderi yekunlaşdırıb. Tenderdə "TRİUMPH-M" MMC qalib elan olunub. Qalib şirkət ilə məbləği 194 min 700 AZN olan müqavilə imzalanıb.
Qalib şirkət ümumi konspesiyanı, fasad hissənin eskizini, 3D vizualizasiyanı, memarlıq işçi layihələrini hazırlayacaq, tpoqrafiya və geologiya işlərini həyata keçirəcək.
Layihəyə əsasən, Qusar rayonu Ləzə kəndində cari təmir işləri aparılacaq, Qoşa şəlaləyə gedən yolda avtodayanacaq yaradılacaq, 30 ədəd söhbətgah yaradılacaq, süni gölün ətrafı abadlaşdırılacaq, yollar işıqlandırılacaq, voleybol meydançası yaradılacaq, bulaq təmir olunacaq, baxış nöqtəsi yaradılacaq və s.
Qax rayonu İlisu kəndində İlisu şəlaləsinə gedən 1.5 km piyada yol, 10 kafe, avtobus dayanacağı, Qalaça qalaya gedən 550 m cığır təmir olunacaq, İlisu şəlaləsinə gedən yolda avtodayanacaq, Füzuli bağında piknik zonası yaradılacaq, Ulu məscid ətrafı, Beşbulaq ətrafı, Bürc qalası ətrafı abadlaşdırılacaq, Qalaça qalası ətrafında baxış nöqtəsi yaradılacaq.