Panama kanalının gücü quraqlıq səbəbindən üçdə bir azalıb
İndi kanaldan hər gün 24-dən çox gəmi keçməyəcək, deyə kanal administrasiyasının rəhbəri Ricaurte Vazquez bildirib.Panama Kanalı İdarəsi quraqlıq səbəbindən suyun səviyyəsinin aşağı düşməsilə əlaqədar olaraq hər gün buradan keçən gəmilərin sayını üçdə birdən çox azaltmağa məcbur olub.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Associated Press (AP) kanal administrasiyasının rəhbəri Rikart Vaskesə istinadən məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, indi kanaldan gündə 24-dən çox gəmi keçməyəcək. Bu məhdudiyyət aprelin sonuna, bölgədə yağışlı mövsüm başlayana qədər qüvvədə olacaq.
Bu cür tədbirlər dünyanın ən mühüm ticarət yollarından biri olan Panama kanalı administrasiyasının gəlirlərini xeyli azaldacaq. Son hesablamalara görə, bu il itkilər 500-700 milyon dollar təşkil edir.
"Biz suyun səviyyəsinin azalması ilə bağlı yaranan problemin həllini axtarırıq", - Vaskes deyib. "Bu, təkcə kanal üçün deyil, bütün ölkə üçün problemdir". AP izah edir ki, kanalı əhatə edən göllər Panama əhalisinin yarıdan çoxunu su ilə təmin edir.