"Məqsədimiz ən yüksək satışa nail olmaq deyil. Təhlükəsizlik və keyfiyyət bizim birinci prioritetimizdir"
Toyota 2023-cü ildə "Dünyada ən çox avtomobil satan şirkət" olubYaponiyanın "Toyota Motor" şirkəti keçən il qlobal satışlarda liderliyini bir daha qoruduğunu açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, şirkət 2023-cü ilə aid avtomobil satış və istehsal məlumatlarını açıqalyıb.
Toyota 2023-cü ildə dünya üzrə 11 milyon 230 min ədəd avtomobil satıb.
Əvvəlki illə müqayisədə 7,2 faiz artan bu satışlar, şirkətin tarixində indiyə qədərki ən yüksək illik avtomobil satışları olub.
Hibrid modellərin satışları 31,4 faiz artaraq 3,42 milyon ədəd; Elektrikli modellərin satışı isə 4 dəfədən çox artaraq 104 min 18 ədəd olub.
Avtomobil satışlarına həmçinin Toyota qrupundakı avtomobil istehsalçısı Daihatsu və pikap istehsalçısı Hino-nun satışları da daxildir.
Şirkətin açıqlamasında, "Məqsədimiz ən yüksək satışa nail olmaq deyil. Təhlükəsizlik və keyfiyyət bizim birinci prioritetimizdir" deyilir.
Yapon şirkətinin ən böyük rəqibi olan Almaniyanın Volkswagen şirkəti 2023-cü ildə 9 milyon 240 min ədəd avtomobil satdığını açıqlayıb.
Beləliklə, 2023-cü ildə də Toyota Volkswagen-dən daha çox avtomobil satıb. Toyota ardıcıl 4-cü ildir qlobal satışlarda liderdir.
Toyota Motor 2023-cü ildə qlobal avtomobil istehsalını 8,6 faiz artıraraq 11 milyon 520 min ədədə çatdırıb.
Şimali Amerika, Avropa və Yaponiyada artan tələbatın müsbət təsiri ilə Şirkətin istehsalı və satışı artıb.