Dollar istiqrazları ilə borc almış dövlət şirkətinin gəliri və mənfəəti azalıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC 2023-cü ili 43 milyon 685 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Dövlət şirkəti 2022-ci ili 65 milyon 441 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin xalis mənfəəti 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə 21 milyon 756 min manat və ya 33,2% azalıb.
Marja.az ASCO-nun beynəlxalq standartlara uyğun hazırlanmış maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, Şirkətin əsas əməliyyat gəliri 2022-ci ildə 570 milyon 70 min manat ikən, 2023-cü ildə 524 milyon 194 min manata düşüb (45 milyon 876 min manat və ya 8% azalıb).
Ötən il “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin maliyyə xərcləri 8 dəfəyə yaxın artaraq 9 milyon 621 min manata yüksəlib. Bu, Şirkətin dollar istiqrazları vasitəsilə borc cəlb etməsilə əlaqədardır.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) 2023-cü il üzrə konsolidasiya olunmuş maliyyə hesabatları hazırlanıb. Hesabatlara dünyanın nüfuzlu auditor şirkətlərindən hesab edilən Ernst & Young Holdings (CIS) B.V. şirkəti audit edib və müsbət rəy verib.