Çindən Azərbaycana yükləri 6 günə daşıyan şirkətin adı məlum oldu
Yerli avto nəqliyyat daşıyıcsı - “Narçın Transport”dan növbəti uğur! Turan yolu ilə ilk daşıma.Respublikada ilk dəfə olaraq Çindən Azərbaycana yüklərin yerli avtomobil nəqliyyatı vasitəsilə daşınması həyata keçirilib.
Belə ki, soyuducu və kondisionerlərlə yüklənmiş 2 ədəd yerli yük nəqliyyat vasitəsi cari ilin 20 iyun tarixində Çin Xalq Respublikasından yola düşmüş və 6 gündən sonra Azərbaycana çatmışdır.
Həmin yük daşımanı həyata keçirmiş “Narçın Transport” MMC’in (www.narchin.az) direktoru Mahmud Namazov bu daşımanı yerli daşıyıcıların Turan yolu ilə ilk daşıması olduğunu vurğulamış və qeyd etmişdir ki, bu uğur Azərbaycan Respublikası və Çin Xalq Respublikası arasındakı iqtisadi və ticari əməkdaşlığın yeni bir səviyəyə yüksələcəyinə və yerli yük daşıyıcıların coğrafi miqyasının genişlənməsinə töhvə verəcəkdir.
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan yük avtomobilləri ilk dəfə birbaşa olaraq Çindən Azərbaycana yük gətirib. Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) verilən verilən məlumata əsasən, Çinin Alaşankau şəhərindən yola düşən avtomobillər Çin – Qazaxıstan – Rusiya – Azərbaycan marşrutu üzrə hərəkət etməklə cəmi 6 günə Bakıya çatıb.
Qeyd edilib ki, əvvəllər Çin və Azərbaycan arasında avtomobil nəqliyyatı ilə birbaşa daşımalar həyata keçirilmirdi. Yüklərin daşınması, əsasən, qonşu ölkələrin ərazilərində, bir ölkənin nəqliyyat vasitəsindən digər ölkənin nəqliyyat vasitəsinə yüklənmə yolu ilə həyata keçirilirdi. İlk dəfədir ki, Azərbaycan daşıyıcıları birbaşa Çindən yükləri götürərək daşıma həyata keçiriblər.