Bolt Azərbaycanda yeni elektromobil avtoparkını işə salır
Aparıcı mobillik platforması olan Bolt, elektromobillərin bütün Avropada paylanması üzrə ambisiyalı planı çərçivəsində yeni avtomobillər Bakı və digər şəhərlərin küçələrində əlçatan olacaq.
Şirkətdən Marja-ya daxil olmuş məlumatda bildirilir ki, Bolt proqramında 20-dən çox markalı premium elektromobil, Boltun Azərbaycandakı bazasında isə 300-ə yaxın sıfır emissiya səviyyəli avtomobil təqdim ediləcək.
"Hazırda bu pilot layihədir, gələn il biz daha çox avtomobil əlavə etməyi planlaşdırırıq",- məlumatda bildirilir.
Bolt şirkətinin Azərbaycanda səfər sifarişi xidmətinin rəhbəri Naim Əzizov deyib:
"Bolt, sıfır emissiyalı avtomobillərə keçid üçün uzunmüddətli investisayalar çərçivəsində Avropa üzrə platformasına daha da çox elektromobillər əlavə etməyə səy göstərir. Bu layihənin Azərbaycanda işə salınması bu istiqamətdə mühüm addımdır. Avtoparklara yeni avtomobillər təqdim etməklə, biz regionun sıfır emissiyalı müasir nəqliyyat ehtiyacını ödəyirik. Bu pilot layihə təkcə Azərbaycanın “yaşıl” inkişaf məqsədlərini dəstəkləmir, həm də şəhər mobilliyi sahəsində ətraf mühit üçün zərərsiz həllər yaratmaq öhdəliyimizi əks etdirir. İnanırıq ki, bu səfər sifarişi xidməti tullantıları azaldaraq, daha təmiz şəhərlər yaratmağa kömək edərək ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələrinə keçiddə hərəkətverici qüvvə bilər".
Bolt şirkəti uzunmüddətli perspektivdə 2040-cı ilə qədər sıfır karbon qazı emissiya edən şirkət olmağa çalışır. Platformaya elektromobillərin əlavə edilməsi bu məqsədə nail olmaq üçün çox vacib addımdır, çünki istixana qazı emissiyalarının böyük hissəsi Boltun səfər sifarişi xidmətlərindən qaynaqlanır. Bolt hazırda Avropa və Afrikanın 70-dən çox şəhərində "Green" və "Electric" kateqoriyalarında tam elektrik, hibrid və plug-in hibrid avtomobillər təklif edir.
Bolt, şəhərdə nəqliyyat vasitəsilə hərəkəti daha əlçatan, təhlükəsiz və ekoloji cəhətdən təmiz etməyi hədəfləyən multi-tətbiqdir. Boltun xidmətlərindən Avropa və Afrikanın 45 ölkəsində (500-dən çox şəhərində) 150 milyon insanın istifadə edir. Multi-tətbiqdə avtomobil xidməti sifariş vermək, karşerinq, elektrikli skuterlərin və elektrikli velosipedlərin icarəsi, həmçinin ərzaq və ərzaq məhsullarının çatdırılması kimi bir sıra xidmətlər təqdim olunur. Hazırda dünya üzrə 3,5 milyondan çox sürücü və kuryer şirkətlə əməkdaşlıq edir.
Hazırda Bolt şirkəti Azərbaycanın on altı şəhərində səfər sifarişi xidmətini həyata keçirir: Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan, Lənkəran, Qəbələ, Şəmkir, Şəki, Şirvan, Evlax, Quba, Masallı, Şamaxı, Cəlilabad və Qazax.