"Holcim Azərbaycan" sement satışından gəlirini və mənfəətini açıqladı
Azərbaycanda qocaman sement istehsalçısı "Holcim Azərbaycan" ASC (Qaradağda yerləşən sement zavodu) 2023-cü ili 12 milyon 922 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2022-ci ili 6 milyon 613 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Holcim Azərbaycan" şirkətinin xalis mənfəəti 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə 6 milyon 309 min manat və ya 95,4% (təxminən 2 dəfə) artıb.
GƏLİRİ ARTIB
Marja.az Şirkətin illik hesabatına istinadən xəbər verir ki, "Holcim Azərbaycan"ın satışdan gəlirləri 2022-ci ildə 145 milyon 568 min manat ikən, 2023-cü ildə 166 milyon 535 min manata yüksəlib (20 milyon 967 min manat və ya 14,4% artıb).
31 dekabr 2023-cü il tarixində "Holcim Azərbaycan" ASC-nin bölüşdürülməmiş mənfəəti 107 milyon 956 min manat təşkil edib. Bu 2022-ci ilin sonu ilə müqayisədə 6 milyon 309 min manat çoxdur (2022-ci ilin sonunda 101 milyon 647 min manat idi).
31 dekabr 2023-cü il tarixində "Holcim Azərbaycan" 299 milyon 682 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 2022-ci ilin sonunda 280 milyon manat cəmi aktivlərə malik idi.
"Holcim Azərbaycan" ASC-nin nizamnamə kapitalının böyük hissəsi İsveçrə şirkətlərinə məxsusdur.