Xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının 62 faizi Türkiyə və Rusiyaya səfər edib
Dövlət Statistika Komitəsi "Turizmin mövcud vəziyyəti haqqında" başlığı ilə məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən, 2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları ilə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumi sayı 16,9 faiz artaraq 1 milyon 998,9 min nəfər olmuşdur.
İrana gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının sayı 33 faiz, Rusiya Federasiyasına gedənlərin sayı 13,4 faiz, Gürcüstana gedənlərin sayı 13 faiz, Türkiyəyə gedənlərin sayı 9,9 faiz artmışdır.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 41,4 faizi Türkiyəyə, 20,6 faizi Rusiya Federasiyasına, 8,7 faizi Gürcüstana, 8,6 faizi İrana, 20,7 faizi digər ölkələrə səfər etmişdir.
Gedənlərin 63,9 faizini kişilər, 36,1 faizini qadınlar təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 69,5 faizi hava, 28,4 faizi dəmir yolu və avtomobil, 2,1 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə etmişdir.