İri bank müştərilərə verdiyi kreditlərin 102 milyon manatından ümidsizdir
PAŞA Bank qrupu, müştərilərə verdiyi cəmi 1 milyard 414 milyon manat kreditlərin 102 milyon manatından və ya 7,2%-dən ümidsizdir.
"Marja"nın məlumatına görə, bunu Mayın 1-də PAŞA Bankın 31 dekabr 2017-ci il üzrə maliyyə nəticələrinə həsr olunmuş mətbuat konfransında Bankın İdarə Heyətinin üzvü, Baş risk inzibatçısı Xəyalə Nağıyeva bildirib.
“2017-ci ildə ümidsiz kreditlərin ümumi portfelə nisbəti azalaraq 7,2% olmuşdur. 2016-cı ildə müvafiq rəqəm 8,2% təşkil edirdi”, - o deyib.
2016-cı ilin sonunda PAŞA Bankın konsolidə edilmiş kredit portfeli 1 milyard 169 milyon manat təşkil etmişdi. Həmin il kreditlərin 8,2%-nin ümidsiz olduğunu nəzərə alasaq, bu, təxminən 96 milyon manata bərabər gəlir.
Ötən ilin sonunda 1 milyard 414 milyon manatlıq kredit portfelinin 1 milyard 259 milyon manatını hüquqi şəxslərə, 155 milyon manatını isə fiziki şəxslərə verilmiş kreditlər təşkil edib. Dəyərsizləşmə ehtiyatı isə 63 milyon 324 min manat olub.
Qeyd edək ki, PAŞA Bank qrupuna PAŞA Bank Azərbaycan, PAŞA Bank Türkiyə və PAŞA Bank Gürcüstan daxildir.