"Ən pis çöküş olacaq"
Dünyaca məşhur investor və maliyyə mütəxəssisi Cim Rocers (Jim Rogers), hazırda daha çox qlobal borc olduğunu, bu səbəbdən növbəti "ayı" bazarının həyatında gördüyü ən pis tənəzzül olacağını deyib.
"Ayı" bazarı - indeks və ya səhmin qiymətinin ən yüksək səviyyəsindən ən azı 20% düşməsinə deyilir.
"Marja" Anadolu agentliyinə istindən xəbər verir ki, Rocers, son "ayı" bazarının reallaşmasından təxminən 8-9 il keçdiyini söyləyib.
Rocers, "Bu fövqəladə haldır... Normalda hər 4-8 ildən bir "ayı" bazarı yaranır. Hazırda vaxt keçmişdir. Amma "ayı" bazarı yarananda çox ciddi olacaq. Növbəti "ayı" bazarı mənim bütün həyatımda gördüklərim içərisində ən pisi olacaq",- deyib.
2008-də böyük bir problem olduğunu, borcun çox yüksək səviyyədə olduğunu və o zamandan bu yana borcluluq nisbətinin demək olar ki, hər yerdə çox sürətli bir şəkildə artdığını qeyd edən Rocers, "Hazırda daha çox qlobal borc var. Bu səbəbdən növbəti "ayı" bazarı, mənim həyatımdakı ən pis çöküş olacaq",- deyib.
Qlobal maliyyə böhranlarının bir gündə baş vermədiyini, şərtlərin zaman içərisində yetişdiyini dilə gətirən Rocers, "Bazarlar yavaşca düşməyə başlayır. Bir neçə il sonra hər kəs böhranın içərisində olduğunu dərk edir. Böyük dəyişikliyi, son gününə qədər hiss etməzsiniz. 2007-ci ildə İslandiya iflas edəndə kimsə anlamadı. Sonra İrlandiya iflas etdi və "Lehman Brothers" batdı".
EHTİMAL OLUNAN BİR BÖHRANIN İLKİN ƏLAMƏTLƏRİ
Cim Rocers, hazırda hələ də qlobal iqtisadiyyatda mümkün böhranın ilkin əlamətlərinin olduğunu deyərək, "Latviyada bank sistemi iflas etdi. Əminəm ki, bir çox insan Latviyaya fikir vermədi. Orada bunlar olarkən, Çinin bəzi şirkətləri problem yaşayır. ABŞ-da bəzi pensiya şirkətlərinin də problem yaşayacağını görəcəyik",- ifadələrini istifadə edib.
İnkişaf edən bazarların mümkün qlobal iqtisadi böhrana qarşı hazırlıqlı olması lazım olduğunu vurğulayan Rocers, inkişaf edən iqtisadiyyatların mümkün qədər borclarından xilas olması və kapital axınından çox mümkün qədər öz daxili maliyyələşdirmə imkanlarına yönəlməsi lazım olduğunu söyləyib.
ABŞ Mərkəz Bankının (Fed) pul siyasətini də dəyərləndirən Rocers, bunları qeyd edib:
"Fed, siyasət faizini artıracaq. İnkişaf edən iqtisadiyyatlar isə yumuşaq pul siyasətlərindən istifadə etməyə davam edəcəklər. İnkişaf edən iqtisadiyyatlar hazırda valyuta böhranı ilə qarşı-qarşıyadırlar. Çünki ABŞ dolları get-gedə güclənir və inkişaf edən iqtisadiyyatların borcları da dollarladır. ABŞ dollarındakı möhkəmlənmə bəzi inkişaf edən bazarlara zərər verəcək".
"MÜHARİBƏ OLSA NEFT QİYMƏTLƏRİ ÇOX YÜKSƏLƏCƏK"
Rocers, "Amerika müharibə istəyir. Ümid edirəm ki, belə bir şey olmaz. Çin, Cənubi Sakit Okean, İran, Suriya, Rusiya. Hazırda hər yerdə qarışıqlıq var. Risk nə qədər uzaqda olsa da, riskdir. Orta Şərqdə müharibə olacağı halda neft qiymətləri artacaq",- deyib.