Qazprom-un Avropaya qaz ixracı artıb
Rusiyanın enerji şirkəti Qazprom-un Avropaya qaz ixracının, 1 Yanvar-15 May 2018-ci il tarixlərində, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 5,9 faiz artaraq 78 milyard kubmetrə çıxdığı bildirilib.
"Marja" Qazprom-un açıqlamasına istinadən xəbər ki, şirkətin qaz hasilatı 1 Yanvar-15 May tarixlərini əhatə edən dövrdə 2017-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,8 faiz artaraq 197,8 milyard kubmetr təşkil edib.
Sözügedən dövrdə, Avropaya qaz ixracının da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,9 faiz artaraq 78 milyard kubmetrə yüksəldiyi qeyd edilən açıqlamada, Almaniyaya qaz ixracatının 12,9%, Avstriyaya 70,3%, Hollandiyaya 85,8%, Yunanıstana isə 39,1% artdığı qeyd edilib.
Qazprom, 2017-ci ildə bir əvvəlki ilə nisbətən 8,1%-lik artımla Avropaya 193,9 milyard kubmetr qaz tədarük edərək, Avropanın istehlak etdiyi qazın 40%-ni təmin etmişdi.