İri birləşməyə razılıq verildi - GMO daha da yayılacaq
ABŞ rəhbərliyi, Almaniyanın iri kimya və dərman şirkəti "Bayer"in, Amerikanın aqrar biotexnologiya şirkəti "Monsanto"nu 66 milyard dollara tərkibinə qatmasına icazə verib. Bir şərtlə ki, "Bayer" 9 milyard dollar dəyərindəki aktivlərini satmalıdır.
"Marja" ABŞ Ədliyyə Nazirliyindən verilən yazılı açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, "Bayer"in, "Monsanto"nu satın almasına, toxum emalı və kimyəvi kənd təsərrüfatı sahəsindəki aktivlərini satması şərtilə razılıq verilib.
İki ilə yaxın müddətdir davam edən müzakirələr nəticəsində Brüsselldən sonra Vaşinqtonun da birləşməyə razılıq verməsilə "Bayer"in kənd təsərrüfatı dərmanları və toxumçuluq sahəsində dünyanın ən böyük şirkəti olmasının qarşısında maneə qalmadı.
"Bayer" 66 milyard dollarlıq satınalmanın reallaşması üçün 9 milyard dollar dəyərindəki aktivlərini, kənd təsərrüfatı sektorundakı rəqabətin qorunması məqsədilə satmağı qəbul edib.
Avropa Birliyi, mərkəzi ofisi Almaniyanın Leverkusen şəhərində yerləşən "Bayer"in, Missuridə yerləşən "Monsanto"nu tərkibinə qatmasına keçən ilin mart ayında yaşıl işıq yandırmışdı.
GMO AVROPADA YAYILACAĞI ÜÇÜN QARŞI ÇIXIRLAR
Digər tərəfdən, ekoloqlar və təbii (orqanik) kənd təsərrüfatı şirkətləri, geni dəyişdirilmiş (GMO) kənd təsərrüfatı toxumları və məhsullarının Şimali Amerika qitəsinə yayılmasında böyük rol oynayan "Monsanto"nun "Bayer" tərəfindən satın alınmasına, eyni şeyin Avropa qitəsində da yaşanacağı səbəbilə qarşı çıxırlar.
"Bayer" isə hər gün artan qlobal ərzaq ehtiyacının ödənilməsi üçün məhsuldarlığın yüksəldəcək yeni texnologiyaların istifadə edilməsi lazım olduğunu müdafiə edir.