Bank olmayan kredit təşkilatı zərərin içində "üzür"
“Viator Mikrokredit Azərbaycan” MMC bank olmayan kredit təşkilatı (BOKT) 2017-ci ili 1,333 milyon manat xalis zərərlə başa vurub.
BOKT-un maliyyə hesabatına görə, bu, 2016-cı ilə nisbətən 43,85% azdır.
Ötən il “Viator Mikrokredit Azərbaycan”ın gəlirləri 1,84 milyon manat, o cümlədən faiz gəlirləri 1,811 milyon manat, xərcləri 1,907 milyon manat, o cümlədən faiz xərcləri 230 min manat, xüsusi ehtiyatlara ayırmaları 1,19 milyon manat, mənfəət vergisi ödəmələri isə 75 min manat təşkil edib.
Bu il yanvarın 1-nə “Viator Mikrokredit Azərbaycan”ın aktivləri 5,242 milyon manat olub ki, bu da illik müqayisədə 41,5% azdır. Bunun 4,404 milyon manatı müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. 2017-ci ildə BOKT-un kredit portfeli 44,4% kiçilib.
Hesabat dövründə “Viator Mikrokredit Azərbaycan”ın öhdəlikləri 34,4% azalaraq 4,566 milyon manata düşüb. Bunun 4,551 milyon manatı borc vəsaitləridir. Ötən il BOKT-un aldığı borclar 34,2% azalıb.
İl ərzində “Viator Mikrokredit Azərbaycan”ın balans kapitalı isə 66,3% azalaraq 676 min manat təşkil edib.