Kredit portfelini artıran banklar - 3-də 1 MİLYARDDAN ÇOXDUR
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 29-u bu il aprelin 1-nə olan vəziyyətə görə, kredit portfelinin illik dinamikası barədə məlumat verib ki, bunlardan da 14-də müsbət dinamika müşahidə edilib.
Bunlar "Zıraat Bank Azərbaycan", "NBC Bank", "Rabitəbank", "Bank BTB", "Günay Bank", "Naxçıvan Bank", "Atabank", "PAŞA Bank", "Bank Silk Vey", "Express Bank", "Nikoyl Bank", "Xalq Bank", "Muğan Bank" və "Bank Respublika"dır. Ən yüksək dinamika "Zıraat Bank Azərbaycan"da (44,8%), ən aşağı dinamika isə "Bank Respublika"da (0,1%) qeydə alınıb.
15 bankın isə kredit portfeli azalıb. Ən çox azalma İran Milli Bankının Bakı filialında (47,2%), ən az azalma isə "Turan Bank"da (0,8%) olub.
1 bank - "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" isə kredit portfelinin dinamikasını açıqlamayıb.
3 bankın kredit portfeli 1 milyard manatdan çoxdur
Bu il aprelin 1-nə olan vəziyyətə görə, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 3-nün kredit portfeli 1 milyard manatdan çoxdur.
Bunlar "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" (1 670,399 milyon manat), "Xalq Bank" (1 281,035 milyon manat) və "Kapital Bank"dır (1 037,63 milyon manat).
Qalan 27 bankdan 20-nin kredit portfeli 100-500 milyon manat arasında, 5 bankın kredit portfeli 10-100 milyon manat arasında, 2 bankın kredit portfeli isə 10 milyon manatdan azdır. Bunlar Pakistan Milli Bankının Bakı filialı (1,314 milyon manat) və İran Milli Bankının Bakı filialıdır (3,179 milyon manat).