ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) qərar orqanı Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) iki gün davam edən toplantısı başa çatdı. Fed rəsmiləri bu toplantıda pul siyasəti faizi olan federal maliyyələşdirmə faizini gözləndiyi kimi 1.50-1.75 faiz aralığından 1.75-2.00 faiz aralığına qaldırdı.
FOREX-DƏ TƏCRÜBƏ QAZANMAĞA BAŞLA
“Marja” xəbər verir ki, ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) uçot dərəcəsini gözənildiyi kimi 25 faiz bəndi artıraraq 1,75% - 2.00% aralığına qaldırdı.
Fed 2018-ci ildə daha 2 dəfə faiz artıracağını gözləyir. Beləliklə, Fed bu il 4 dəfə faiz artıra bilər. Bundan əvvəl Fed-in 2018-də 3 dəfə faiz artıracağı gözlənirdi.
Fed sədri Cerom Pauell Bakı vaxtı ilə saat 22:30-da başlayacaq mətbuat konfransında açıqlamalar verib və jurnalistlərin suallarını cavablandıracaq.
Fed-in maliyyələşmə faizini 25 bənd artıracağına haradasa qəti baxılırdı. Amma, Fed rəsmilərinin 2018-ci ildəki faiz artırımı sayına dair proqnozlarına dair gözləntilər fərqlilik göstərirdi.
Fed-in faiz qərarından sonra Dolların qiyməti çox dəyişməyib. Bakı vaxtı ilə saat 22:10-da Avro/dollar məzənəsi 1.1749 səviyyəsində olub.
Fed 2018-ci ilin Mart ayında faizləri 1.25-1.50 faiz aralığından 1.50-1.75 faiz aralığına qaldırmışdı. Fed 2017-ci ildə 3 dəfə faiz artırmışdı.
Fed-in açıqlamasından mühüm məqamlar: