Neft nazirləri "İrana" baxmayaraq istehsalın artmasının tərəfdarıdırlar
Neft İxrac edən Ölkələr Birliyi (OPEC) və müttəfiqləri, İranın şiddətli bir şəkildə qarşı çıxmasına baxmayaraq istehsalın nəzəri olaraq gündəlik 1 milyon barrel artırılmasına dair ilkin razılaşma əldə edib.
"Marja" xəbər verir ki, real istehsal artımının, bir neçə ölkənin hasilatı artırmasının imkansız olması ilə əlaqədar olaraq bu səviyyədən daha aşağı olacağı gözlənilir.
OPEC-ə tövsiyələr verən Nazirlərin Monitorinq Komitəsi Cümə axşamı günü Vyanada razılaşma təmin edib. İranın Energetika naziri Bijan Zanganeh iclası tərk edərək OPEC-in Cümə günkü rəsmi görüşündə yekun razılaşmanı təmin etməyəcəyini bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanının Enerji naziri Xalid Al-Falih isə, "Gündəlik 1 milyon barrel, nominal bir səviyyədir. Bütün ölkələrin buna qoşulmaması səbəbilə əsl təsir, daha az olacaq "- deyib və "Bazara təqdim ediləcək rəqəm (artırılacaq hasilat) daha kiçik olacaq" deyib.
OPEC-in hesablamaları ilə əlaqəsi olan bir nümayəndə, real istehsal artımının sutkada 600,000 barel həcmində olacağını deyib.
OPEC, Rusiya və istehsalın azaldılması müqaviləsindəki digər ölkələr Şənbə günü (bu gün) Vyanada toplanacaq.