-gömrük orqanlarında göstərilən elektron xidmətlərin genişləndirilməsi,
-xarici ticarət fəaliyyətinin iştirakçılarına gömrük rəsmiləşdirilməsinin bütün mərhələlərində yüklər haqqında,
-sms-məlumatların göndərilməsi,
-gömrük sərhədini keçən şəxslərə münasibətdə gömrük orqanlarının vəzifəli şəxslərinin etik davranış qaydalarına riayət etmələrinə nəzarətin gücləndirilməsi,
-xarici ticarət fəaliyyətinin iştirakçıları üçün gömrük və vergi orqanları tərəfindən ödənişsiz maarifləndirmə xidmətlərinin təşkili,
-gömrük və vergi orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi baxımından beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və bu sahədə əməkdaşların bilik və bacarıqlarının artırılması üçün birgə seminar və təlimlərin təşkil edilməsi, onların əməkdaşlarının maddi təminatının yaxşılaşdırılması görüləcək işlərdir. Bu tədbirlər 1 yanvar 2019-cu il tarixinədək icra edilməlidir.
Eyni zamanda, Tədbirlərə görə, Gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi və gömrük rəsmiləşdirilməsi prosesində “Bir pəncərə” sisteminə qoşulan dövlət orqanları arasında sənəd mübadiləsinin təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Gömrük prosedurları üçün tələb olunan sənədlərin sayının azaldılması, idxal-ixrac əməliyyatları zamanı beynəlxalq sertifikatların tanınması işinin təşkili, gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı “Bir pəncərə” sisteminə qoşulan dövlət orqanları arasında aidiyyəti məlumatların elektron formada mübadiləsi nəzərdə tutulur. Bu tədbirlər 1 sentyabr 2018-ci il tarixinədək icra edilməlidir.