Əmanətlərdə dollarlaşma düşür - DOLLAR ƏMANƏTLƏRİ AZALIB
2018-ci ili May ayında Aprel ayı ilə müqayisədə banklarda fiziki şəxslərin əmanətləri 13,9 milyon manat azalaraq 7 milyard 867.5 milyon manata düşüb. Səbəb Dollar əmanətlərinin banklardan çıxarılmasıdır.
"Marja" Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, Mayda milli valyutada olan əmanətlər 31,4 milyon manat artaraq 2 milyard 919.2 milyon manata qalxıb, xarici valyutada olan əmanətlər isə 45,2 milyon manat azalaraq 4 milyard 948.3 milyon manata düşüb.
Mayın sonunda xarici valyutadakı əmanətlərin cəmi əmanətlərdə xüsusi çəkisi 62,9% təşkil edib. Aprelin sonunda bu nisbət 63,4% idi.
Fiziki şəxslərin əmanətlərinin 7 milyard 132 milyon manatı rezidentlərə, 735.5 milyon manatı qeyri-rezidentlərə məxsus olub.
Əmanətlərin 5 milyard 746.1 milyon manatını qısamüddətli (1 ilədək), 2 milyard 121.4 milyon manatını uzunmüddətli əmanətlər təşkil edib.