Bakı-Tbilisi-Qarsda gömrük əməliyyatları müzakirə ediləcək
Türkiyənin Gömrük və Ticarət Naziri Bülənd Tüfenkci, 19 İyulda keçiriləcək Türkiyə-Azərbaycan-Gürcüstan üçtərəfli nazirlər görüşündə iştirak etmək üçün İyulun 18-də Azərbaycanın paytaxtı Bakıya səfərə gələcək.
"Marja" xəbər verir ki, Nazirlikdən edilən açıqlamada toplantının Bakı-Tbilisi-Qars Dəmir Yolu layihəsində gömrük əməliyyatları və sərhəd keçidlərinin sürətləndirilməsi baxımından əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilib.
Açıqlamada, sözügedən layihə ilə hər üç ölkənin gömrük orqanının qanuni ticarəti asanlaşdıracağı, qeyri-qanuni ticarətlə birgə mübarizə aparılacağı qeyd edilib.
Açıqlamada, fikirlərinə yer verilən Tüfenkci deyib:
"Layihəyə çox böyük əhəmiyyət veririk, layihənin tamamlanması ilə Çin ilə İngiltərənin dəmir yollarını ən qısa və ən sürətli şəkildə birləşdirə biləcəyik. Bu nəhəng layihə ilə istehsal və istehlak mərkəzləri ölkələrimiz üzərindən bir-birinə bağlanmış olacaqlar".