Kreditlərin 84%-ni 18 layihəyə ayırmış fond
Sahibkarlığa Kömək Milli Fonduna kənd təsərrüfatına kömək milli fondu da demək olar.
“Marja” xəbər verir ki, 2017-ci ilin birinci yarısında Sahibkarlığa Kömək Milli Fondu 690 layihənin maliyyələşdirilməsinə 63 milyon 258 min manat güzəştli kredit ayırıb. Maliyyələşdirilmiş layihələrin 664-ü və ya 96,2%-i kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı üzrə olmuşdur. Bu layihələrə 37 milyon 915 min manat ayrılmışdır ki, bu da cəmi kreditlərin 60%-dir.
Müxtəlif sənaye məhsullarının istehsalı və emalı üzrə 21 layihənin maliyyələşdirilməsinə 21 milyon 736 min manat ayrılıb (kreditlərin 34,4%-i).
Kənd təsərüfatı məhsullarının emalı üzrə 2, turizmin inkişafı üzrə 2, xidmət sahələrinin inkişafı üzrə isə 1 layihə maliyyələşdirilib. Bu üç istiqmət üzrə cəmi 3 milyon manat küzəştli kredit verilib.
İRİ KREDİTLƏR İŞ YERİ YARATMASI BAXIMINDAN SƏMƏRƏSİZDİR
Fondun 6 milyon 933 milyon manatlıq kiçik həcmli kreditlərinin 1037 iş yeri yaradacğı gözlənilərkən, 52 milyon 905 min manatlıq böyük həcmli kreditlərin 1027 iş yeri yaradacağı gözlənilir.Yəni cəmi kreditlərin 11%-i, 84%-indən daha çox iş yeri yaradacaqdır.
Kiçik həcmli kreditlər 659 layihəyə, böyük həcmli kreditlər isə 18 layihəyə ayırılıb.
13 layihə üzrə 3 milyon 420 min manatlıq orta həcmli kredit verilib.