Azərbaycanda hər 100 ailəyə 58 şəxsi minik avtomobili düşüb
2022-ci ildə Azərbaycanda cəmi nəqliyyat vasitələrinin (minik və yük avtomobiləri, avtobuslar, motosikllar, xüsusi vasitələr) sayı 78 min 510 ədəd artaraq 1 milyon 645 min 253 ədədə yüksəlib.
Marja.az-ın Dövlət Statistika Komitəsindən aldığı məlumata görə, Azərbaycanda dövlət qeydiyyatında olan minik avtomobillərinin sayı 2022-ci ildə 2021-ci illə müqayisədə 70 min 563 ədəd artaraq 31 dekabr 2022-ci il tarixində 1 milyon 419 min 870 ədədə çatıb.
Ötən il hər 1000 nəfərə 162 ədəd avtomobil, il hər 1000 nəfərə 141 ədəd minik avtomobili, hər 100 ailəyə isə 58 ədəd şəxsi minik avtomobili düşüb.
Xatırladaq ki, 2021-ci ildə Azərbaycanda minik avtomobillərinin sayı 84 min 765 ədəd artaraq 1 milyon 349 min 307 ədədə yüksəlmişdi. Həmin il hər 1000 nəfərə 156 ədəd avtomobil, 135 ədəd minik avtomobili və hər 100 ailəyə isə 59 ədəd minik avtomobili düşmüşdü.
2021-ci ildə Azərbaycanda ən çox Toyota (+16 min 736), Hyundai (+12 min 754), KİA (+12 min 93), Chevrolet (+10 min 824) və Opel (+8, min 532) markalı avtomobillər artmışdı.