Mercedes-Benz-in satışı, gəliri və mənfəəti azalıb
Almaniyanın avtomobil istehsalçısının iyul-sentyabr dövründə əməliyyat mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 faiz azalaraq 4,9 milyard avroya düşüb.Mercedes-Benz 2023-cü ilin üçüncü rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb.
Marja.az xəbər veri ki, Almaniyanın avtomobil istehsalçısı Mercedes-Benz-in əməliyyat mənfəəti üçüncü rübdə tədarük problemləri və sərtləşən rəqabət səbəbindən azalıb.
İyul-sentyabr aylarında şirkətin əməliyyat mənfəəti (EBITDA) ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 faiz azalaraq 4,9 milyard avroya düşüb.
Sözügedən dövrdə satış gəlirləri isə 1,4 faiz azalaraq 37,2 milyard avroya düşüb.
E-Classdakı model dəyişikliklər və məzənnə də Mercedes-in balansına mənfi təsir edib.
Alman istehsalçının avtomobil tədarükləri üçüncü rübdə keçən ilin eyni rübü ilə müqayisədə 3,7 azalaraq 510 min 564 ədədə geriləyib.
İlin yanvar-sentyabr dövründə tədarüklər keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 faiz artaraq 1 milyon 529 min 800 ədədə çatıb.
Şirkət bu il avtomobil satışlarında mənfəət marjasının (mənfəətin dövriyyəyə nisbəti) 12-14% aralığında olacağını gözlədiyini bildirib.