"Azərbaycan İnnovasiya habı olmağa qərar verib"
"Azərbaycan İKT məhsullarının idxalı, istehsal hablarının, autsorsinq (outsourcing) haqblarının, biznes hablarının yaradılması və innovasiya habı olmaq variantlarını nəzərdən keçirib".
Marja.az xəbər verir ki, bunu “InMerge İnnovasiya Sammiti”ndə çıxışı zamanı Azərbaycanın Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib.
Nazir qeyd edib ki, bu variantları bir-bir araşdırılıb: "Belə bir qənaətə gəldik ki, İKT məhsullarının idxal edilməsi ölkədə innovasiyanın inkişafına töhfə vermir. Böyük əhalisi olan ölkələr İKT məhsullarının təchizatçılarına, autsorsinq hablarına çevrilməkdədirlər. Buna misal olaraq Ukrayna və Pakistanı göstərmək olar. Coğrafi vəziyyəti uyğun olan ölkələr isə biznes hablarına çevrilməyə cəhdedirlər.
Azərbaycanın əhalisi kifayət qədər böyük sayda deyil, coğrafi yerləşməsi bu baxımdan o qədər də strateji deyil. Bizə qalan yeganə seçim innovasiya habıdır. Bunun üçün böyük enerji, investisiyalar və təhsil tələb olunur. İnnovasiya habı olmağımıza qərar verməyimizin əsas səbəblərindən biri iqtisadiyyata çox böyük dayər qata bilməsi potensialıdır".
Rəşad Nəbiyev əlavə edib ki, Azərbaycanın hüquqi bazası beynəlxalq investisiyaları qəbul etmək üçün hazırlanmalıdır.: Beynəlxaq ekspertləri də ölkəmizə cəlb etməliyik ki, innovasiya habını yarada bilək".