Belarusda neft hasilatı son 28 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb
2023-cü ildə Belarusda rekord 1,876 milyon ton neft hasil edilibBelarusda 2023-cü ildə neft hasilatının həcmi 1,876 milyon ton təşkil edib.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə "Belorusneft"in nümayəndəsi bildirib.
"Son bir ildə şirkət 1 milyon 876 min ton neft hasil edib. Bu, 28 il ərzində rekord göstəricidir. 2023-cü ildə qazılmış quyulardan 201 min ton xammal hasil edilib. Yeni yataqların kəşfi hesabına ehtiyatların artması "qara qızıl" hasilatının illik səviyyəsini artırıb”, - "Belorusneft"in nümayəndəsi bildirib.
"Belorusneft" Belarusiyada və xaricdə neft yataqlarının axtarışı, kəşfiyyatı və işlənməsi, quyuların qazılması, neft və səmt neft qazı hasilatı, o cümlədən Rusiyanın neft sektorunda işləyir. Bundan əvvəl şirkətin baş direktoru Aleksandr Lyaxov bildirmişdi ki, “Belorusneft” 2023-cü ildə Belarusda ən azı 1,8 milyon ton neft hasil etməyi planlaşdırır.
2022-ci ildə Belarusda neft hasilatı 2021-ci illə müqayisədə təxminən 75 min ton artaraq 1,8 milyon tonu ötüb. Bundan əvvəl bir neçə il ərzində təxminən 1,7 milyon ton neft hasil edilmişdir. Belarusda bütün kəşf edilmiş nefti çıxarmaq çətindir.