Dövlət Neft Fondu valyuta satışı aylıq 4 dəfədən çox azalıb
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) valyuta satışı ilə bağlı açıqlama yayıb.
Marja.az açıqlamaya istinadən xəbər verir ki, ARDNF tərəfindən 2024-cü ilin oktyabr ayı ərzində 174,4 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılıb.
Fond tərəfindən 2024-cü ilin sentyabr ayı ərzində 732,3 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılmışdı.
Beləliklə, ARDNF-in oktyabrda valyuta satışı sentyabr ayı ilə müqayisədə 4,2 dəfə azalıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu tərəfindən 2024-cü ilin yanvar ayı ərzində 417 milyon ABŞ dolları məbləğində, fevral ayı ərzində 920,5 milyon ABŞ dolları məbləğində, mart ayı ərzində 498,3 milyon ABŞ dolları məbləğində, aprel ayı ərzində isə 623,4 milyon ABŞ dolları məbləğində, may ayı ərzində 558,6 milyon ABŞ dolları, iyun ayı ərzində 405,6 milyon ABŞ dolları, 2024-cü ilin iyul ayı ərzində 826,3 milyon ABŞ dolları, avqust ayı ərzində 763 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait satılıb.
Mərkəzi Bankın bu gün yaydığı press-relizə görə, Mərkəzi Bank tərəfindən xarici valyutada dövlət xərclərinin (dövlət layihələri və tədbirləri, müdafiə, xarici valyutada öhdəliklərin azaldılması və digər strateji əhəmiyyətli) icrasına dəstək məqsədilə 424 milyon ABŞ dolları məbləğində xüsusi satış olmuşdur. Beləliklə, Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 10 ayda 241 milyon ABŞ dolları azalmışdır.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) 2024-cü ilin 10 ayı ərzində (yanvar-oktyabr) 5 milyard 919,4 milyon dollar məbləğində valyuta satıb. Ötən ilin eyni dövründə Fond tərəfindən 2 milyard 539,5 milyon dollar valyuta satılmışdı. Beləliklə, 2024-cü ilin 10 ayı ərzində valyuta satışı 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3 milyard 379,9 milyon dollar və ya 2,3 dəfə artıb.