Rivian yeni zavodu üçün 6,6 milyard dollarlıq kredit üçün şərti razılıq alıb
Rivian, ABŞ-ın Georgia ştatında zavod tikmək üçün 6,6 milyard dollar şərti kredit icazəsi alıb. Zavod 2028-ci ildə istifadəyə veriləcək və daha sərfəli R2 SUV və R3 krossover modellərini istehsal edəcək. Şirkət xərclərə qənaət etmək və istehsal sürətini artırmaq üçün 2026-cı ildə İllinoys ştatındakı mövcud müəssisəsində R2 istehsalına başlayacağını açıqlayıb. Rivian rəqabət və hissələrin çatışmazlığı kimi çətinliklərlə mübarizə apararkən, Volkswagen ilə ortaqlığı sayəsində 5,8 milyard dollar sərmayə təmin edib. Georgia ştatındakı zavod 2030-cu ilə qədər 7500 nəfəri işlə təmin edəcək.ABŞ-ın elektrik avtomobil istehsalçısı Rivian, Georgia ştatında tikməyi planlaşdırdığı istehsal obyekti üçün ABŞ Energetika Nazirliyindən 6,6 milyard dollarlıq kredit üçün şərti razılıq alıb.
Marja.az xəbər verir ki, Şirkət bu zavodun R2 SUV və R3 krossoveri kimi daha kiçik və sərfəli avtomobillərin istehsalı üçün istifadə ediləcəyini açıqlayıb. Bildirilib ki, Zavodun 2028-ci ildə fəaliyyətə başlaması planlaşdırılır.
Rivian bu il nağd pula qənaət etmək və R2 avtomobillərinin istehsalını sürətləndirmək üçün Georgiadakı zavodunun tikintisini müvəqqəti dayandırdığını elan etmişdi. Şirkət 2026-cı ildə R2 istehsalına İllinoys ştatının Normal şəhərindəki mövcud müəssisəsində başlamağı planlaşdırır. Hazırda bu müəssisədə R1S SUV və R1T pikap modelləri istehsal olunur.
Rivian-ın Baş direktoru RJ Scaringe, "Bu kredit bizə R2 və R3 kimi rəqabətqabiliyyətli avtomobillərimizin ABŞ-da istehsal gücünü aqressiv şəkildə artırmağa imkan verəcək" deyib.
Zavodda 7500 nəfər işlə təmin olunacaq
Rivian, Georgia ştatındakımüəssisəsinin 2030-cu ilə qədər 7500 nəfəri işlə təmin edəcəyini açıqlayıb. Bununla belə, kreditin təsdiqlənməsi üçün şirkət texniki, hüquqi, ekoloji və maliyyə şərtlərinə cavab verməlidir. ABŞ Energetika Nazirliyi bu layihəyə verilən dəstəyin 400.000 elektrikli avtomobilin istifadəyə verilməsinə töhfə verəcəyini bildirib.
Rəqabət və xərc təzyiqi
Rivian elektrik avtomobil bazarında yavaş artım, artan rəqabət və yüksək kapital xərcləri kimi problemlərlə üzləşir. Şirkətin səhmləri bu il dəyərinin 50 faizini itirib. Bundan əlavə, avtomobillərinin idarəetmə sistemində istifadə olunan metal ehtiyat hissəsisinin olmaması istehsal proseslərinə mənfi təsir edib.
Rivian, xərcləri azaltmaq və istehsalı optimallaşdırmaq üçün təchizatçı müqavilələrini yenidən müzakirə edib və istehsal proseslərini yeniləyib. Şirkət bu rübdə ilk ümumi mənfəətini əldə etməyi hədəfləyir.
Volkswagen ilə əməkdaşlıq
Rivian, son həftələrdə Almaniyanın avtomobil istehsalçısı Volkswagen ilə texnologiya ortaqlığı çərçivəsində 5,8 milyard dollarlıq investisiya müqaviləsini tamamlayıb. Bu tərəfdaşlıq Rivian-ın kapital problemlərini yüngülləşdirməklə yanaşı, şirkətin qlobal bazarda mövqeyini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Rivian, 2022-ci ildə Georgiadakı zavodu üçün 1,5 milyard dollar dövlət və yerli təşviq alıb.
Elektrikli avtomobil istehsalçısı yeni imkanlar və investisiyalar ilə maliyyə problemlərini aradan qaldırmağı və bazarda rəqabət qabiliyyətini artırmağı hədəfləyir.