Mərkəzi bankların qızıl "iştahı"
Qızıl qiymətləri rekord həddə çatdıqda, mərkəzi banklar qiymətli metalın alışlarla gücünü qorumağa kömək edir.Qlobal investisiya bankı "Goldman Sachs"ın analitiklərinin hesablamalarına görə, dünya üzrə mərkəzi banklar ayda təxminən 80 ton qızıl alırlar.
Marja xəbər verir ki, bu məbləğ hazırkı qiymətlərlə təxminən 8,5 milyard dollara bərabərdir. Satınalmaların əksəriyyəti açıq olmasa da, xarici ticarət məlumatları göstərir ki, xüsusilə Çin naməlum alıcılarla İsveçrə vasitəsilə qızıl alır.
Ümumdünya Qızıl Şurasının məlumatına görə, mərkəzi banklar və suveren fondlar birlikdə ildə 1000 ton qızıl alır ki, bu da illik qızıl hasilatının ən azı dörddə birini təşkil edir. HSBC-nin 72 mərkəzi bankı arasında yanvar ayında apardığı sorğu nəticəsində məlum olub ki, bankların üçdə birindən çoxu 2025-ci ildə daha çox qızıl almağı planlaşdırır və qızıl satmağı planlaşdırmır.
2025-ci ilin sonu üçün qızılın qiyməti üzrə proqnozunu 1 unsiya üçün 3700 dollar səviyyəsində saxlayan "Goldman", bu proqnozun səbəbi kimi “davamlı alışlara inamı” göstərib. Aprel ayında ən yüksək səviyyəsinə qalxaraq 3500 dollara çatan qızılın unsiyasının qiyməti, bu səhər 0,2 faiz bahalaşma ilə 3360 dollara ticarət olunub. Qiymətli metal isə bu il spot bazarda 25 faizdən çox dəyər qazanıb.