Tramp: Çinlə müqavilənin razılaşdırılması tamamlanıb
Tramp bu gün sosial mediada paylaşdığı məlumatda Çinlə bağladıqları müqavilənin razılaşdırılmasının tamamlandığını bildirib.ABŞ prezidenti Donald Tramp bildirib ki, Çinin nadir torpaq elementlərini qabaqcadan tədarükü və çinli tələbələrin Amerika universitetlərinə daxil olmasını təmin etmək kimi məsələlər də daxil olmaqla, ticarət müqaviləsinin razılaşdırılması yekunlaşdırılıb.
Marja xəbər verir ki, Trump qeyd edib: "Çin ilə müqavilənin razılaşdırılması tamamlandı, prezident Xi və mənim son təsdiqimizə tabedir".
Tramp bu açıqlamanı ABŞ və Çin arasında Londonda başa çatan danışıqlardan bir gün sonra edib, hər iki tərəf kritik minerallar kimi həssas malların axınını bərpa etməyə və hər iki tərəfin tarifləri aşağı saldığı keçən ay razılaşmanın şərtlərini yerinə yetirməyə razılaşıb.
Tramp sosial media hesabında bu açıqlamaları verib:
"Çin ilə müqaviləmiz prezident Xi və mənim yekun təsdiqimizə əsasən tamamlanıb. Nadir torpaq elementləri Çin tərəfindən əvvəlcədən təmin ediləcək. Eyni şəkildə, kollec və universitetlərimizdən istifadə edən çinli tələbələr təhsillərini davam etdirəcəklər. Biz ümumi 55 faiz tarf, Çin isə 10 faiz tarif aldı. Münasibət əladır!"