Tramp: "Bu, Azərbaycan, Ermənistan, ABŞ və Dünya üçün tarixi gün olacaq”
Mən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanı sabah Ağ evdə Tarixi Sülh Sammiti üçün qəbul etməyi səbirsizliklə gözləyirəm.
Marja xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth” sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
“Bu iki xalq uzun illərdir ki, müharibə aparır və bu, minlərlə insanın ölümü ilə nəticələnib. Bir çox liderlər indiyədək müharibəni bitirməyə çalışdılar, lakin uğur əldə edə bilmədilər. Mənim administrasiyam uzun müddətdir ki, hər iki tərəflə işləyir”, - deyə Tramp qeyd edib.
O, sabah Prezident İlham Əliyev və Baş nazir Nikol Paşinyanla birlikdə Ağ evdə sülhə dair sənədin imzalanma mərasimi olacağını vurğulayıb. Tramp bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar, həmçinin Cənubi Qafqaz regionunun potensialını tam şəkildə açmaq və iqtisadi imkanları birlikdə həyata keçirmək üçün hər iki ölkə ilə ikitərəfli sazişlər imzalayacaq. “Mən böyük Azərbaycan və Ermənistan xalqları üçün düzgün iş gördüklərinə görə bu cəsarətli liderlərlə çox fəxr edirəm. Bu, Azərbaycan, Ermənistan, ABŞ və Dünya üçün tarixi gün olacaq”, - deyə o vurğulayıb.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Truth” sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb:
"Mən sabah Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanı Tarixi Sülh Sammiti üçün Ağ Evdə qəbul etməyi səbirsizliklə gözləyirəm. Bu iki ölkə uzun illərdir müharibə vəziyyətindədir və bunun nəticəsində minlərlə insan həlak olub. Bir çox liderlər müharibəni bitirməyə çalışıblar, lakin uğur əldə olunmayıb – indi isə, “TRUMP” sayəsində, bu mümkündür. Administrasiyam hər iki tərəflə uzun müddətdir fəal şəkildə işləyir. Sabah Prezident Əliyev və Baş nazir Paşinyan mənimlə birlikdə Ağ Evdə rəsmi Sülh Sazişi İmzalanma Mərasimində iştirak edəcəklər. Amerika Birləşmiş Ştatları həmçinin hər iki ölkə ilə ikitərəfli sazişlər imzalayacaq ki, birlikdə iqtisadi imkanları dəyərləndirək və Cənubi Qafqaz regionunun potensialını tam şəkildə açaq. Mən bu cəsur liderlərin Ermənistan və Azərbaycanın böyük xalqı üçün düzgün addım atmalarından çox qürur duyuram. Bu, Ermənistan, Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları və DÜNYA üçün Tarixi Gün olacaq. Sabah görüşərik! — DJT"
"I look forward to hosting the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, at the White House tomorrow for a Historic Peace Summit. These two Nations have been at War for many years, resulting in the deaths of thousands of people. Many Leaders have tried to end the War, with no success, until now, thanks to “TRUMP.” My Administration has been engaged with both sides for quite some time. Tomorrow, President Aliyev AND Prime Minister Pashinyan will join me at the White House for an official Peace Signing Ceremony. The United States will also sign Bilateral Agreements with both Countries to pursue Economic opportunities together, so we can fully unlock the potential of the South Caucasus Region. I am very proud of these courageous Leaders for doing the right thing for the Great People of Armenia and Azerbaijan. It will be a Historic Day for Armenia, Azerbaijan, the United States, and, THE WORLD. See you then! DJT"