Əhali ev alır, İpoteka və Kredit Zəmanəti Fondunun qazancı artır
Azərbaycan Respublikası İpoteka və Kredit Zəmanəti Fondu 2025-ci ilin ilk 6 ayını (yanvar-iyun) 12 milyon 669 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Fond 2024-cü ilin eyni dövrünü 11 milyon 510 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə,bu ilin 1-ci yarısında İpotela və Kredit Zəmanəti Fondunun xalis mənfəəti 1 milyon 159 min manat və ya 10% artıb.
Marja.az Fondun yarımillik hesabatlarına istinadəb xəbər verir ki, İpotela və Kredit Zəmanəti Fondunun faiz gəlirləri 2024-cü ilin ilk 6 ayında 44 milyon 705 min manat ikən, 2025-ci ilin ilk 6 ayınd 54 milyon 430 min manat təşkil edib (9 milyon 725 min manat və ya 21,7% artıb). Fondun haqq və komissiya gəlirləri isə 496 min manatdan 598 min manata yüksəlib.
30 İyun 2025-ci il tarixində İpotela və Kredit Zəmanəti Fondunun ipoteka portfelinin həcmi 2 milyard 414 milyon manata çatıb (30 iyun 2024-də 2 milyard 167 milyon manat təşkil etmişdi).
İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun (İKZF) bu il iyulun 1-nə satmaq öhdəliyi ilə kirayə üçün yaşayış sahələri fondunun həcmi 348 milyon 362 min manat olub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10,1 % çoxdur.