Toyota-nın satışlarında rekord
Toyota-nın 2025-ci ilin 9 ayında ümumi satışları 5% artaraq rekord səviyyəyə çatıb.Toyota Motor Corp. 2025-ci ilin ilk yarısında qlobal satışlarda rekord göstəriciyə nail olub. ABŞ bazarındakı güclü artım, Çin və Yaponiyadakı zəif performansın mənfi təsirini kompensasiya edib.
Marja.az Toyota-nın bazar ertəsi yaydığı statistikaya istinadən xəbər verir ki, “Daihatsu Motor Co.” və “Hino Motors Ltd.” törəmə şirkətləri də daxil olmaqla ümumi satışlar sentyabr ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3% artaraq 949 min 153 ədədə çatıb. İstehsal isə 9% artaraq 1 milyon 36 min 106 avtomobilə yüksəlib.
Dünyanın ən böyük avtomobil istehsalçısı olan Toyota, Çində tələbin dəyişməsi və ABŞ prezidenti Donald Trampın tətbiq etdiyi rüsumların yaratdığı ticarət gərginliklərinə baxmayaraq, artımı davam etdirib. Şirkət ilin ilk yeddi ayında ardıcıl şəkildə rekord istehsal və satış göstəriciləri əldə edib. Lakin avqust ayında həm istehsal, həm də satış tempi bir qədər zəifləmişdi.
Toyota və Lexus markalarının satışları sentyabrda Çin və Yaponiyada azalsa da, ABŞ-da benzin-elektrik hibrid avtomobillərə olan güclü tələbat sayəsində 14%-dən çox artıb. Hibrid modellər maliyyə ilinin ilk yarısında ümumi satışların 42%-ni təşkil edib.
Toyota bu ilin ilk doqquz ayında 8 milyon 345 min ədəd avtomobil istehsal edib, 8 milyon 358 min ədəd avtomobil satıb — bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə müvafiq olaraq 5,7% və 5% çoxdur.
Toyota-nın 2025-ci ilin 9 ayında ümumi satışları 5% artaraq rekord səviyyəyə çatıb.