Palata kredit ittifaqlarını bağlayıb - 6-SININ LİSENZİYASI LƏĞV EDİLİB
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının (MBNP) Direktorlar Şurasının qərarı ilə Azərbaycandada fəaliyyət göstərən 6 kredit ittifaqının lisenziyası ləğv olunub.
Bunlar Lənkəran rayonundakı “AMB” və “Qala”, Beyləqan rayonundakı “Əlinəzərli”, İmişli rayonundakı “İlkin”, Naxçıvan şəhərindəki “Mey” və Gəncə şəhərindəki “Murad” kredit ittifaqlarıdır.
Son nəticədə ölkədə kredit ittifaqlarının sayı 76-dan 70-ə düşüb.
Seçkidən öncə, bu ilin Mart ayında, maliyyə bazarındakı mənbə bildirmişdi ki, Azərbaycandakı bank olmayan kredit təşkilatlarının (BOKT) və kredit ittifaqlarının bir qisminin lisenziyası ləğv oluna bilər.
Onun sözlərinə görə, Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası bu addımı maliyyə sektorunun sağlamlaşdırılması, daha dəqiq desək, təmizlənməsi tədbirləri çərçivəsində ata bilər.
"Hazırda azı 10 BOKT, kredit ittifaqlarının isə təxminən yarısı faktiki fəaliyyət göstərmir. Onlar maliyyə hesabatlarını vaxtında və normal təqdim etmirlər, bəzi hallarda isə hesabat verməkdən yayınırlar. Həmin kredit təşkilatlarının bu ilin sonuna qədər bazardan kənarlaşdırılacağı istisna deyil", - deyə mənbə qeyd edib.