Agentliyə investisiya əməliyyatlarında məhdudiyyətlər qoyuldu
“İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin investisiya əməliyyatlarının aparılması Qaydası” təsdiq edilib.
"Marja" xəbər verir ki, Qayda İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin sərbəst maliyyə vəsaiti ilə yerli bazarda investisiya əməliyyatlarının aparılması qaydasını müəyyən edir.
Qaydada qeyd edilir ki, sərbəst maliyyə vəsaiti - investisiya edilən günə Agentliyin hesablaşma hesabında olan maliyyə vəsaiti ilə Agentliyin təsdiqlənmiş büdcəsinə əsasən proqnozlaşdırılan orta bir aylıq xərclərin fərqindən yaranan qalıq;
Sərbəst maliyyə vəsaiti aşağıdakı maliyyə alətlərinə investisiya edilir:
-Azərbaycan Respublikasının dövlət qiymətli kağızlarına;
-Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının qiymətli kağızlarına;
-dövlət zəmanəti ilə təmin olunmuş istiqrazlara;
-yuxarıda qeyd olunan qiymətli kağızlardan istifadə edilməklə, repo və əks-repo əməliyyatlarına;
-banklarda yerləşdirilən depozitlərə.
Agentlik sərbəst maliyyə vəsaitini banklara depozit şəkilində investisiya edərkən bir neçə tələblərə əməl etməlidir.
Agentliyin sərbəst maliyyə vəsaitinin banklarda depozitə qoyulması üçün aşağıdakı tələblər yerinə yetirilməlidir:
- depozit müqaviləsinə əsasən gəlirlər aylıq və ya rüblük əsaslarla ödənilməlidir (bir ay müddətinə qoyulan depozitlərə münasibətdə gəlirlər depozit müddətinin bitdiyi gün ödənilməlidir);
-depozit müqaviləsinə əsasən depozitin (və ya onun hər hansı hissəsinin) vaxtından əvvəl geri götürülməsi hüququ təmin edilməlidir.
-Bir banka qoyulan depozitin məbləği həmin bankın kapitalının 20 faizindən çox olmamalıdır.
- Depozit şəklində qoyulmuş investisiya Agentliyin investisiya edilmiş sərbəst maliyyə vəsaitinin ümumi həcminin 50 faizindən artıq olmamalıdır.
-Sərbəst maliyyə vəsaiti aşağıdakı meyarlara cavab verən banklarda depozitə qoyulur:
-Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən, aktivlərinin həcminə görə ilk beşlikdə yer alan banklara;
- Agentliyin sərbəst maliyyə vəsaiti hesabına əvvəllər yerləşdirilmiş bank depozitləri üzrə son beş ildə gecikmiş öhdəliyi olmayan banklara.
Agentlik sərbəst maliyyə vəsaitinin maliyyə alətlərinə milli valyutada investisiya edilməsinə üstünlük verməlidir.
Agentlik tərəfindən sərbəst maliyyə vəsaitləri üzrə investisiya əməliyyatları həyata keçirilərkən investisiya müddəti dövlət qiymətli kağızları üzrə 36 aydan, dövlət zəmanəti ilə təmin olunmuş istiqrazlar və bank depozitləri üzrə isə 12 aydan çox ola bilməz.
Agentliyin sərbəst maliyyə vəsaiti səhmlərə, törəmə maliyyə alətlərinə, o cümlədən qiymətli metal və daşlara, daşınmaz əmlakın və malların alınmasına, xarici investisiya bazarlarına və digər istiqamətlərə investisiya edilə bilməz.