Qlobal bank: Dolların bahalaşması davam edəcək
ABŞ-ın qlobal investisiya bankı "Morgan Stanley", Dolların bahalaşmasının davam edəcəyini, inkişaf edən ölkələrin pul vahidlərinin isə zəifləyəcəyini proqnozlaşdırır.
"Marja" xəbər verir ki, "Morgan Stanley" strateqləri tərəfindən hazırlanmış bir hesabata görə, bank, dollarda "rallinin" daha yüksək bir volatilliklə davam edərək üçüncü rübdə ən yüksək səviyyəyə çatacağını gözləyir. İnkişaf edən ölkələrin pul vahidləri isə ucuzlaşacaqdır.
Strateqlər, qlobal likvidlik şərtlərinin sərtləşdiyini və risk iştahanın zəiflədiyi bir şəraitdə Dolların bahalaşacağı fikirindədir.
"Morgan Stanley" dördüncü rüb üçün Avro/dollar təxminini 1.26-dan 1.15-ə, eyni zaman üçün Sterlinq/dollar proqnozunu 1.37-dən 1.30-a endirib. Bankın yenə dördüncü rüb üçün Dollar/yen proqnozu isə 101 səviyyəsində saxlanılıb.
Hesabatda, Yaponiya xaric Asiya pullarının, inkişaf edən ölkələrin valyuta bazarlarının birinci rübdə üzləşdiyi şoklar qarşısında olduqca dözümlü olduğu, ancaq bu vəziyyətin, riskli aktivlərə dair pisləşmənin daha güclü bir hal alması ilə əksinə qayıtmasının mümkün olduğu qeyd edilib.