Əhali bu marketlərdən alış-verişə başlayıb, sayı sürətlə artır
"Topdan qiymətinə pərakəndə satış" şüarı ilə bazara yeni daxil olmuş “OBA” marketlər şəbəkəsi əhali tərəfindən bəyənilir.
“Marja” xəbər verir ki, bu marketlərdə qiymətlərin digər supermarketlər ilə müqayisədə xeyli aşağı olması alıcıları cəlb edir.
Bu gün Bakıda sayı sürətlə artan “OBA”lara Sumqayıt, Xırdalan və ətraf kəndlərdə, həmçinin də Lənkəran, Astara bölgəsində rast gəlmək mümkündür. Hazırda Bakı və regionlarda 226 “OBA” market fəaliyyət göstərir.
Şəbəkədən bildirilib ki, ölkəmizin digər rayon və şəhərlərində də “OBA” marketlərin açılması planlaşdırılır. Marketlərin bütün bölgələri əhatə etməsi qarşıya hədəf qoyulub.
Qeyd edək ki, “OBA” marketlər şəbəkəsi “discount” seqmentdə təmsil olunub. Belə ki,“OBA” marketlərdə daha çox markalaşmış məhsulların deyil, şəxsi markalar üzrə məhsulların satışına üstünlük verilir və bu da əhaliyə ucuz və keyfiyyətli istehlak malları təqdim etməyə imkan verir. Əksər hallarda markalaşmış məhsulların qiyməti, tanınmasına və geniş reklamına görə bahalı olur. Halbuki, eyni və ya daha yüksək keyfiyyətdə olan müvafiq məhsulu daha az tanınan markalar üzrə də əldə etmək olar.
“OBA” Marketlər şəbəkəsi Azərbaycanın iri istehsal və ticarət şirkəti “Veysəloğlu” Qrupuna bağlıdır. “Araz”, SPAR, "OBA" marketləri də bu qrupa bağlı olan ayrı-ayrı şirkətlər tərəfindən idarə olunur.