SOCAR Türkiyədə daha bir neftkimya kompleksi tikməyi planlaşdırır
"SOCAR-ın gələcək hədəfləri sırasında Türkiyədə daha bir neftkimya kompleksinin inşası nəzərdə tutulur".
"Yeni layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının 2019-cu ilin aprel ayında yekunlaşdırılması, həmin ilin iyun ayında tikinti işlərinə başlanılması planlaşdırılır. Yeni neft-kimya kompleksində ilkin istehsalın 2022-ci ilin sonu və ya 2023-cü ilin əvvəlində başlanılması nəzərdə tutulur".
Şirkət prezidentinin sözlərinə görə, Azərbaycanda da daha bir kimya kompleksini ərsəyə gətirməsi planlaşdırılır:
"Qaradağ rayonu ərazisində tikiləcək “SOCAR GPC” Qaz Emalı Zavodu və "SOCAR Polymer"in əməliyyat konsepsiyası təbii qazın tərkibində olan ağır C2+ fraksiyalardan təmizlənməsini nəzərdə tutur. Təmizlənən fraksiyalar yüksək keyfiyyətli polimer məhsulların istehsalı üçün istifadə olunacaq, təbii qazın əsasını təşkil edən təmizlənmiş metan isə ölkə təsərrüfatına qaytarılacaq. Beləliklə, zavod itkiləri qazanca çevirərək, ölkənin kimya sənayesinin inkişafına yeni töhfə verəcək. Hazırda yeni Qaz Emalı Kompleksi ilə bağlı xarici investorlarla danışıqlar aparılır. Artıq kompleks üzrə ilkin mühəndislik və layihələndirmə işlərini (FEED) bitirmişik. “Açıq kitab” əsasında xərclərin smetası (OBCE) müqaviləsi üzrə işlər yekunlaşdırılır. Maliyyələşmə və investisiya məsələləri öz həllini tapdıqdan sonra layihə növbəti mərhələyə - Mühəndislik, Satınalma və Tikinti üzrə EPC müqaviləsinin imzalanması mərhələsinə keçəcək".