"Məcəllədə edilən dəyişikliklər əhalinin kreditə çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə də yol açacaq"
Noyabrın 20-də Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin növbəti iclası keçirilib.
"Marja" Milli Məclisin Mətbuat xidmətinə istinadən xəbər veri ki, Komitə sədri Ziyad Səmədzadə iclasın gündəliyi barədə məlumat verdikdən sonra Vergi Məcəlləsinə ediləcək dəyişiklikləri şərh edib. O, bildirib ki, burada əsas amil ölkə iqtisadiyyatında şəffaflığın gücləndirilməsi, korrupsiyaya qarşı mübarizənin genişləndirilməsidir. Bu dəyişikliklər dövlət büdcəsinin stabil artımını təmin edəcək.
İclasda iştirak edən vergilər naziri Mikayıl Cabbarov Vergi Məcəlləsində dəyişikliklərin əsas istiqaməti və mahiyyəti barədə ətraflı danışdı. Qeyd edildi ki, dəyişikliklər beş əsas istiqaməti əhatə edir. Yeniliklər əsasən sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsini, “kölgə” iqtisadiyyatının azaldılmasını, olkədə iqtisadiyyatın şəffaflaşdırılmasını, vergitutma bazasının genişləndirilməsini, vergi güzəştlərinin tətbiqi ilə iqtisadi sənayenin yüksəldilməsini və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsini özündə ehtiva edir. Nazir görülən işlərin əhalinin sosial müdafiəsinə, pensiya təminatının və pensiya sisteminin maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsinə yönəldiyini diqqətə çatdırdı. Bildirildi ki, Məcəllədə edilən dəyişikliklər əhalinin kreditə çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə də yol açacaq.
Mikayıl Cabbarov onu da qeyd etdi ki, ölkədə dövlət orqanları ilə vergi ödəyiciləri arasında ünsiyyətin minimuma endirilməsi planlaşdırılır. Bu, vergi orqanlarının bu sahədə səlahiyyətlərinin və nəzarət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlıdır. Dövlət orqanları ilə elektron məlumat mübadiləsinin genişləndirilməsi ölkədə iqtisadi səmərənin daha da artırılmasında və sui-istifadə hallarının azaldılmasında faydalı olacaq.
Bildirilib ki, ölkədə sərbəst biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi hər zaman diqqət mərkəzindədir. Sadələşdirilmiş vergi ödəyicilərinin sayı 2013-cü ildən bu günə qədər 1,5 dəfə artıb və onların vergi ödəyicilərinin aktiv sayında payı 56 faizə yaxındır. Nazir atılacaq addımların fayda verəcəyinə və şəffaflığın artırılması sayəsində vergitutma bazasının genişlənəcəyinə inamını ifadə edib. Məcəllədə edilən dəyişikliklərdə, pərakəndə ticarət və nəğdsiz ödənişlər üzrə post terminallar vasitəsilə müddətli vergi güzəştlərinin verilməsi, lisenziya tələb edən fəaliyyət növü ilə məşğul olan, zərgərlik məhsullarının, topdansatış ticarət fəaliyyəti həyata keçirən digər şəxslərin gəlir və xərclərinin uçotunun aparılması hallarının da əksini tapdığı vurğulandı.
Deputatlardan Vahid Əhmədov, Tahir Mirkişili, Cavid Qurbanov, Əli Məsimli, Xanhüseyn Kazımlı Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklər barədə fikir və təkliflərini bildiriblər.
Sonra “Büdcə sistemi haqqında”, “Dövlət borcu haqqında”, “Sığorta fəaliyyəti haqqında” qanun layihələrində edilən dəyişikliklər nəzərdən keçirilib. Sənədlərlə əlaqədar məlumat verən maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramov makroiqtisadi birliyin təmin edilməsi istiqamətindəki islahatlardan danışıb.