“Kölgə iqtisadiyyatı”na ağır zərbə vurulub”
“Sadəcə malların və nəqliyyat vasitələrinin düzgün qiymətləndirilməsi və bəyan edilməsi, "kölgə iqtisadiyyatı"nın aradan qaldırılması ilə bağlı köklü islahatların həyata keçirilməsi nəticəsində 1 milyarddan artıq vəsaitin dövlət büdcəsinə köçürülməsi təmin olunub”.
Bunu “Vergilər. Şəffaflıq. İnkişaf” adlı forumda Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri, gömrük xidməti general-leytenantı Səfər Mehdiyev deyib.
Səfər Mehdiyev, həmçinin, şəffaflığın təmin edilməsi, sahibkarlara münbit şəraitin yaradılması, maliyyə intizamının gücləndirilməsi, vergi uçotunun düzgün təşkil edilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb və Vergilər Nazrliyi ilə birlikdə həyata keçirilən fəaliyyətdən bəhs edib.
Bildirilib ki, Vergilər Nazirliyi ilə birlikdə uğurlu layihələr həyata keçirilib, vergi uçotunun qurulması, birgə elektron uçot sisteminin təşkili və iki qurumun sistemlərinin inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlər görülüb. Nəticədə, ticarət dövriyyəsi artıb və "kölgə iqtisadiyyatı"na ağır zərbə vurulub.