Azərbaycanda 9 bankın nağd vəsaitləri azalıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 22-si bu il yanvarın 1-nə olan vəziyyətə görə, nağd vəsaitlərinin ayrıca illik müqayisədə dinamikası barədə məlumat verib ki, bunlardan da 13-də müsbət, 9-da isə mənfi dinamika müşahidə edilib.
Nağd vəsaitlərini artırmış banklar "Azərbaycan Sənaye Bankı", "NBC Bank", "Naxçıvan Bank", "AGBank", "Access Bank", "Kapital Bank", "Zıraat Bank Azərbaycan", "Nikoyl Bank", "Amrah Bank", "Xalq Bank", "Bank VTB Azərbaycan", "Yapı Kredi Bank Azərbaycan" və "Muğan Bank"dır. Ən yüksək dinamika "Azərbaycan Sənaye Bankı"nda (2 dəfə), ən aşağı dinamika isə "Muğan Bank"da (4,4%) qeydə alınıb.
İl ərzində nağd vəsaitləri azalmış 9 bank arasında isə ən kəskin azalma "Bank BTB"də (33,9%), ən yumşaq azalma isə "Premium Bank"da (5,5%) baş verib.
2 bankın nağd vəsaitləri 50 milyon manatdan çoxdur
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 22-si bu il yanvarın 1-nə olan vəziyyətə görə, nağd vəsaitlərinin məbləğini ayrıca açıqlayıb ki, bunlardan da 2-də sözügedən göstərici 50 milyon manatdan çoxdur.
Bunlar "Kapital Bank" (382,064 milyon manat), "Access Bank"dır (63,257 milyon manat).
Qalan 20 bankdan 13-nün nağd vəsaitləri 10 - 50 milyon manat arasında, 7 bankın nağd vəsaitləri isə 10 milyon manatdan azdır. Nağd vəsaitləri ən az olan bank ölkədə ən kiçik bank sayılan Pakistan Milli Bankının Bakı filialıdır. Filialın nağd vəsaitləri cəmi 214 min manatdır.