AZAL Bakıdan Nyu-Yorka birbaşa uçuşları dayandırır
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC oktyabr ayından Bakı-Nyu-York istiqamətində birbaşa uçuşları dayandırır. Bu barədə AZAL-dan məlumat verilib.
"Biz oktyabr ayından Bakıdan Nyu-Yorka uçuşları dayandırmağı qərara almışıq”, - deyə məlumatda bildirilir.
AZAL 10 ədəd “Boeing 737 MAX-8” təyyarələrini almaqdan imtina etməsi nəzərə alınmaqla sərəncamında olan hava donanmasının hesabına daha prioritet istiqamətlər üzərində dayanmağı planlaşdırır.
Hazırda AZAL-ın donanması 25-26 ədəd təyyarədən ibarətdir.
Azərbaycan Hava Yolları 24 sentyabr 2014-cü il tarixindən Bakı-Nyu-York marşrutu ilə müntəzəm reyslərin yerinə yetirilməsinə başlayıb. Uçuşlar “Airbus-A 340” laynerlərində yerinə yetirilib.
2017-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın "Silk Way Airlines" aviaşirkəti və Amerikanın "Boeing" Korporasiyası 10 ədəd “Boeing 737 MAX-8” sərnişin təyyarəsinin alınmasına dair müqavilə imzalayıb. "Azərbaycan Hava Yolları" sözügedən təyyarələrin operatoru olmalı idi. Müqavilənin ümumi dəyəri təxminən $1 mlrd. təşkil edib. Müqavilə çərçivəsində təyyarələr Azərbaycana 3 il ərzində gətirilməli idi.
Müqavilə sözügedən təyyarələrin təhlükəsizliyi ilə bağlı səbəblərdən ləğv olunub.