Əhaliyə əvvəlki qiymətə satılacaq - RAZILAŞMA
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) məişətdə maye qazdan (LPG) istifadə edən əhali qrupunun ehtiyacını nəzərə alaraq, bu məhsulun əvvəlki qiymətlə istehlak bazarına təmin olunması barədə razılıq əldə edib.
Onun sözlərinə görə, LPG-ni məişətdə istifadə edənlər üçün bu məhsulun qiymətinin artırılmaması barədə təchizatçı şirkətlə razılıq əldə olunub:
“LPG-nin əhaliyə satış qiymətinin formalaşdırılması birbaşa SOCAR-ın səlahiyyətində olmasa da, bu məhsulun istehsalçılarından biri kimi biz dövlət və cəmiyyətin maraqlarının maksimum mümkün dərəcədə təmin olunması üçün təchizatçılarla məşvərətlər və danışıqlar apardıq. Təklifimiz müsbət qarşılandı və beləliklə, SOCAR-ın ölkə daxilində istehsal etdiyi LPG həcmləri əvvəlki qiymətə (45 qəpik) əhaliyə satılacaq. Təchizatçı şirkət SOCAR-dan əldə etdiyi LPG həcmlərini məişətdə maye qaz balonlarından istifadə edən müştərilərə satacaq və balonların müştərinin ünvanına çatdırılmasını təmin edəcəkdir.
Ölkə daxilində istehsal edilən LPG hazırda bazar tələbatının yalnız bu hissəsini birbaşa qarşılayır. Tələbatın qalan hissəsi hazırda idxal hesabına təmin olunur. Təchizatçı şirkət idxal etdiyi LPG həcmlərini yanacaqdoldurma məntəqələrinə yönləndirir. Avtonəqliyyatın istifadəsinə yönləndirdiyi maye qazın satış qiyməti isə, dövlət və ya SOCAR-ın müdaxiləsi olmadan, idxal şərtləri əsasında formalaşır”.
SOCAR rəsmisi qeyd edib ki, hazırda kimya sənayesində LPG-yə tələbat artıb: “SOCAR-ın ölkə daxilində istehsal etdiyi LPG həcmləri də əsasən kimya sənayesində xammal kimi istifadə olunur. Hazırda “Azərikimya”nın Etilen-polietilen zavodunda dövri təmir işləri tam olaraq yekunlaşmayıb. Bu işlər başa çatdıqdan sonra SOCAR-ın Heydər Əliyev adına NEZ-də istehsal olunan LPG “Azərikimya”nın zavoduna yönləndiriləcək.
Ölkədə LPG-yə tələbat artdığına görə, təchizatçı şirkət avtonəqliyyat vasitələrində istifadə edilən LPG həcmlərini idxal hesabına qarşılayır və avtonəqliyyat üçün LPG-nin satış qiymətini məhz idxal şərtləri əsasında müəyyən edir. “SOCAR Petroleum” da digər YDM şəbəkələri kimi LPG-ni hazırda məhz idxal şərtləri əsasında formalaşan bu qiymətdən əldə edir”.