50 milyon manatlıq yeni zolaq - istənilən hava gəmiləri qəbul ediləcək
Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanında ikinci uçuş-enmə zolağının inşası başa çatıb.
Yeni uçuş-enmə zolağının inşası hava limanının tam fasiləsiz fəaliyyət göstərməsinə, ən əsası isə istənilən geniştutumlu hava gəmilərinin qəbuluna imkan verəcək.
Uçuş-enmə zolağının uzunluğu 3,3 km, eni isə 60 metrdir.
Ümumi sahəsi 2500 kvadratmetr olan zolaqda tikinti işləri iqlim şəraiti və beynəlxalq tələblər nəzərə alınmaqla aparılıb.
Zolağın naviqasiya və işıqlandırma sistemləri də tam müasir tələblər səviyyəsindədir. Gecə uçuşlarının həyata keçirilməsi üçün uçuş zolağı hər iki istiqamətdə işıq-siqnal avadanlıqları ilə təmin edilib. Ərazidə peyk siqnallarını tənzimləyən yerüstü naviqasiya sistemləri, çətin hava şəraitində təyyarələrin təhlükəsiz qəbulu və uçuşu üçün avtomatlaşdırılmış metroloji radiolokator quraşdırılıb, radiorabitə vasitələri yenilənib. Bu, yerli və beynəlxalq dəhlizlər üzrə hava şəraiti haqqında məlumatların operativ və dəqiq ötürülməsinə imkan verəcək.
Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanından İstanbula (həftədə 2 dəfə) və Moskvaya (həftədə 1 dəfə) birbaşa reyslər həyata keçirilir. Yanvar ayında 45 minə yaxın sərnişin aeroportun xidmətlərindən istifadə edib.
Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanında ikinci uçuş-enmə zolağının inşası layihəsinin ümumi dəyəri 50 milyon manatdır.