Azərbaycanda qaz hasilatı 10% artıb
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) 2020-ci ilin birinci rübündə öz imkanları ilə istismar etdiyi yataqlarda 1,9 milyon ton neft, 1,8 milyard kubmetr qaz hasil edib.
Bu barədə SOCAR-ın I rüb üzrə hesabatında qeyd edilib.
Məlumata görə, I rübdə ölkə üzrə qaz hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10% artaraq 10 milyard kubmetr, neft hasilatı 9,3 milyon ton təşkil edib.
Bildirilib ki, SOCAR-ın özünün istismar etdiyi yataqlarda hasilatın artmasına baxmayaraq, ümumilikdə ölkə üzrə neft hasilatının idarəolunan templə təbii azalması davam edib.
Azərbaycanda qaz istehlakı 7% artıb
Hesabatda qeyd edilib ki, bu ilin I rübündə ölkə daxilində qazın faktiki istehlak səviyyəsi 4,1 milyard kubmetr təşkil edib.
Bildirilib ki, bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 7% çoxdur: “Ölkə daxilində qaz istehlakının artımı əsasən əhali kateqoriyasında birbaşa istehlak səviyyəsinin yüksəlməsi və qaz-kimya sənayesinin inkişafı hesabına olub".