Bu ilin 11 ayında ölkədə qaz hasilatı artıb
Energetika Nazirliyinin yaydığı məlumata görə, 2020-ci ilin yanvar-noyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda 31,6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 2,6 milyon ton az olub.
Respublika üzrə neft hasilatının 21,6 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 6,8 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 26 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bu 2019-cu ilin 11 ayına nisbətən, təxminən, 2,5 milyon ton, yəni 8,8 faiz azdır. Neftin (kondensatla birlikdə) 24,8 milyon tonu konsorsium, 1,2 milyon tonu isə SOCAR üzrə ixraca nəql edilib.
Cari ilin on bir ayı ərzində ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4,7 faiz, yəni 1,5 milyard kubmetr artımla 33,7 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Qaz hasilatının 10,7 milyard kubmetri AÇG-dən, 16,3 milyard kubmetri isə “Şahdəniz”dən əldə edilib. SOCAR üzrə bu dövrdə 6,7 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 12 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 faiz çoxdur. Cari ilin 11 ayında 2019-cu ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 21,1 faiz çox, yəni 10 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Gürcüstana ixrac edilən qazın həcmi 2 milyard kubmetr olub. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 4,2 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
2018-ci ilin iyun ayının 30-dan 2020-ci ilin dekabr ayının 1-dək TANAP-la Türkiyəyə təqribən 8 milyard kubmetr qaz nəql edilib.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 dekabr tarixinədək ümumilikdə 552 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 522 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə 30 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2020-ci ilin 1 dekabr tarixinədək 551,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib.
Bu dövrdə “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 175,6 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 133,1 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Şahdəniz” yatağı istismara veriləndən cari ilin 1 dekabr tarixinədək 88,8 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2020-ci ilin 11 ayında 5,4 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 292 min ton az olub.