Azərbaycanda taksi istifadəçilərinin sayı iki dəfəyədək artıb
Bu ilin birinci yarısında Azərbaycanda avtobuslarla 495 milyon 196,5 min sərnişin daşınıb ki, bu da illik müqayisədə 17,5% azdır.
Dövlət Statistika Komitəsində verilən məlumata görə, 2020-ci ilin yanvar-iyun aylarında avtobus nəqliyyatı ilə 600 min199,6 min sərnişin daşınıb.
Məlumata görə, hesabat dövründə minik taksilərindən 47 milyon 290,4 min nəfər istifadə edib ki, bu da illik müqayisədə 98% çoxdur. Belə ki, 2020-ci ilin yanvar-iyununda taksi xidmətlərindən 23 milyon 886,9 min nəfər istifadə edib.
Xatırladaq ki, ötən il ölkədə avtobuslarla 1 milyard 55 milyon 266,9 min sərnişin daşınıb ki, bu da illik müqayisədə 39,4% azdır. Hesabat dövründə minik taksilərinin xidmətindən 44 milyon 933,4 min nəfər istifadə edib ki, bu da 2019-cu ilin göstəricisi ilə müqayisədə 37,5% azdır. Azalma koronavirus pandemiyası çərçivəsində ötən ilin aprel ayından ölkədə tətbiq olunan karantin rejimi ilə əlaqədardır.