Avtomobilin gələcəyində SUV ön planda olacaq
Bu il 15 ölkədən 8 min 500-dən çox avtomobil sahibi arasında keçirilmiş sorğu əsasında "Avtomobilimi Sevirəm" adlı hesabat hazırlanıb. Hər il hazırlanan hesabat dünya avtomobil sənayesinin və avtomobil bazarının trendləri haqqında mühüm məlumatlar verir.
"Marja" xəbər verir ki, hesabat, ekoloji siyasətlərin avtomobillər üzərindəki təzyiqinə və avtomobilə rəqib nəqliyyat seçimlərinin artmasına baxmayaraq, dünyanın bir çox ölkəsində sürücülərin avtomobillərinə olan sevgisinin azalmadığını ortaya qoyub. Diqqət çəkən bir başqa nəticə isə, minik avtomobil bazarının dünyanın bir çox ölkəsində lüks maşınlar və SUV sayəsində böyüməsidir..
Hesabata görə, avtomobil bazarında Avropadakı SUV-lərin bazar payı 2010-ci ildə 8 faiz səviyyəsində olduğu halda, 2015-də 20%-ə yüksəlib.
SUV-nin açılışı "Sport Utility Vehicle"dır. "İdman məqsədli nəqliyyat vasitəsi" və ya "idmansayağı çox məqsədli vasitə" olaraq tərcümə oluna bilər. SUV vasitələr həm asfalt, həm də yolsuzluq şəraitində istifadə üçün istehsal edilir əsasən 4x4 çəkiş sistemi olan vasitələrdir.