Dövlətin kirayəyə verdiyi mənzillərin sayı 1050-yə çatdı
Dövlətə məxsus İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu (İKZF) tərəfindən kirayəçilərin istifadəsinə verilmiş mənzillərin sayı 1050-yə çatıb.
Marja Fondda istinadən xəbər verir ki, indiyədək 1 milyard 926 milyon 698 min manat məbləğində 35 min 810 ipoteka krediti də verilib.
Zəmanət və subsidiyalar verilmiş kreditlərin məbləği isə 233 milyon 878 min manata təşkil edir.
Qeyd edək ki, hazırda Fondun balansında Bakı, Sumqayıt və Xırdalan şəhərləri üzrə 7 fərqli ünvanda vətəndaşların mənzil ehtiyaclarına uyğun 1, 2, 3 və 4 otaqlı kirayə mənzillər mövcuddur. Təklif edilən mənzillər vətəndaşların istirahəti üçün geniş həyətyanı sahəyə malik, əsas infrastruktur obyektlərə yaxın komplekslərdə yerləşir. Bütün mənzillər yeni və müasir tikinti materiallarından istifadə olunmaqla yüksək səviyyədə təmir olunaraq kombi isitmə sistemi (kombi cihazı daxil olmaqla), su, qaz, elektrik sayğacları ilə təchiz olunub, mülkiyyət hüquqları isə dövlət qeydiyyatına alınıb.
Sənədlər Fonda təqdim edildikdən sonra ən qısa vaxtda - 3 iş günü ərzində müraciətə baxılması, müvafiq qərarın qəbul edilməsi, kirayə müqaviləsinin rəsmiləşdirilməsi və mənzilin vətəndaşa təhvil verilməsi prosesi tamamlanır.