"Abşeron" yatağında hasilata gələn ilin yayında başlanılacaq
“Abşeron” yatağındanilk qaz hasilatının 2022-ci ilin iyul ayında əldə olunması nəzərdə tutulur.
Hesabatda bildirilir ki, “Abşeron” yatağının geoloji ehtiyatlarının dəqiqləşdirilməsi məqsədilə 2018-ci ilin may ayında ”Heydər Əliyev” qazma qurğusu vasitəsi ilə ABD-001xG-3 №-li ilk iki lüləli (qiymətləndirici -7411m və hasilat -6803m) sualtı qaz-kondensat quyusunun qazılmasına başlanılmışdır:
“2019-cu ildə qazma işləri tamamlanmış və quyu müvəqqəti olaraq konservasiya edilmişdir. Hazırda yataqda sualtı boru kəmərinin çəkilməsi, emal və qəbuledici platformanın tikintintisi və avadanlıqların quraşdırılması işləri aparılır. 2020-ci ildə layihənin icra planına uyğun olaraq mühəndis-geoloji işlər, təchizat işləri, boru xətlərinin çəkilməsi başa çatdırılmışdır. Dayaq bloklarının tikintisi işləri yekunlaşdırılmış və hazırda quraşdırma işləri davam etdirilir. Yatağın 1-ci mərhələ üzrə işlənməsi proqramına uyğun konsepsiyanın seçilməsi işləri aparılmışdır”.