TANAP-ın tikintisinin 72,4%-i başa çatıb, sınaq işlərinə başlanacaq
2018-ci ilin yanvar ayında Azərbaycan qazının Türkiyəyə və buradan da Avropaya nəqlini nəzərdə tutan Trans-Anadolu Boru Kəmərində (TANAP) qazla sınaq işlərinə başlanacaq.
Bunu Bakıda jurnalistlərə açıqlamasında "SOCAR Turkey Enerji A.Ş."-nin baş direktoru Zaur Qəhrəmanov bildirib.
"Aprel ayının sonuna TANAP-ın tikintisinin 72,4%-i başa çatıb. Layihə üzrə işlər qrafikə uyğun davam etdirilir. Gələn ilin yanvar ayında boru kəmərində qazla ilk sınaqlara başlanacaq. Gələn ilin ortalarına isə TANAP istismara hazır olacaq", - deyə Z.Qəhrəmanov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, hazırda sınaq mərhələsində hansı qazın istifadə olunması məsələsi müzakirə olunur: "Böyük ehtimalla bu, "Şahdəniz" qazı olmayacaq. Boru kəmərinin sınaq işləri üçün təxminən 1-2 mlrd.kubmetr qaz lazım olacaq".
Qeyd edək ki, TANAP Türkiyənin təbii qaz ehtiyacının təxminən 12%-ni təkbaşına təmin edəcək. TANAP-ın Əskişəhərə qədər uzanan hissəsinin 2018-ci ilin iyun ayının sonunda tamamlanması hədəflənir.